مشاهیر و مفاخر خمین

۲۶ آبان ۱۳۹۴ | ۲۲:۰۲ کد : ۵۸۰ تابلوی اعلانات
تعداد بازدید:۵۸۸

1-امام خمینی

روح الله آخرین فرزند سید مصطفی کمره ای بود که روز ۱۸ جمادی الثانی سال 1320 ه.ق در خانه پدری خویش دیده به جهان گشود... پدرش مجتهد و مادرش (هاجر) نیز مجتهد زاده بود روح الله چهار ماه و بیست و دو روز بیشتر از عمرش سپری نشده بود که پدرش به شهادت رسید ... وی از آن پس تحت سرپرستی مادر و عمه‌اش صاحب خانم ... قرار گرفت و بانوی مؤمنه‌ای به نام ننه خاور همسر کربلائی میرزا آقا (که تفنگچی آقا مصطفی بود) نیز به عنوان دایه او برگزیده شد.هنگامی که مادر عمه برادران و بستگان روح الله برای خونخواهی آقا مصطفی در سال 1323 ه.ق به تهران رفتند روح الله سه ساله تحت مراقبت کربلایی قنبر (خادم بیت آقا مصطفی) قرار گرفت.

قاتل پدر امام بعدها اعدام می‌شود روزنامه ادب که زیر نظر ادیب الممالک فراهانی منتشر می‌شد در شماره 146 مورخه ۱۰ ربیع الاول 1323 ه ق، طی مقاله‌ای تحت عنوان «روح تدین و جوهر تمدن» به قلم مجد الاسلام کرمانی جریان شهادت سید مصطفی و قصاص قاتل را به تفضیل درج نمود.

امام خمینی در سال 1339 ق درست زمانی که نوزده بهار از عمر شریفشان سپری شده بود برای ادامه تحصیل عزم سفر کرده و هجرت بی بازگشت خود را از خمین آغاز کرد ایشان پس از ترک خمین در شهر اراک مستقر شده و در مدرسه علمیه سپهداری این شهر سکنی گزیدند.

با هجرت آیت الله حائری از عراق به قم که در رجب 1340 و نوروز 1300 شمسی صورت گرفت امام خمینی نیز به قم رفتند.

امام در قم در محضر آیت الله حائری و آیت الله شاه آبادی می نشیند و به درجه اجتهاد می رسد. در جریان تشکیل انجمن‌های ایالتی و ولایتی و لوایح ۶ گانه شاه به مخالفت برخواسته و در نتیجه واقعه پانزده خرداد به وقوع پیوست که منجر به زندانی شدن ایشان در پادگان عشرت آباد شد.

بار دیگر با موضوع کاپیتولاسیون به مبارزه برخاست که منجر به تبعیدشان در سیزده آبان ۱۳۴۲ به ترکیه گردید و پس از مدتی به نجف منتقل و قریب به ۱۵ سال در آنجا اقامت گزیدند و از همان زمان عهده دار رهبری مبارزات سیاسی مردم ایران شدند. انقلاب به تدریج به سایر شهرها کشیده شد و در همین ایام امام به پاریس عزیمت و در نهایت در 12 بهمن سال 1357 و با تشکیل جمهوری اسلامی به کشور بازگشتند. بنیانگزار جمهوری اسلامی سرانجام در ساعت ۲۴ روز یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۶۸ به معبود حقیقی پیوست و در جوار شهدای انقلاب اسلامی (بهشت زهرای تهران) طی مراسم با شکوه به خاک سپرده شد.

2- علی نقی کمره ای

شیخ علی نقی کمره ای فقیه قرن یازدهم از عالمان برجسته دوره صفوی است که از موقعیت اجتماعی و سیاسی و دینی بالایی برخوردار بوده است. وی به درخواست امام قلی خان، حاکم فارس، مدت‌ها قاضی شیراز بود و پس از آن  به خواست خلیفه سلطان اعتماد الدوله شاه عباس دوم به منصب شیخ الاسلامی اصفهان که بالاترین مرجعیت دینی، سیاسی بود، دست یافت و تا سال مرگش، یعنی 1060 ه. ق این منصب را در اختیار داشت.

مؤلف روضات الجنات او را چنین معرفی کرده است: شیخ علام محدث مقدس ربانی عزالدین علی نقی مشهور به شیخ علی نقی بن ابوالعلاء محمد هاشم طغایی کمره ای فراهانی شیرازی اصفهانی.

از جمله آثار به جای مانده از شیخ: المقاصد العالیة فی الحکمة الیمانیة. - رسالة فی حدوث العالم. رساله در اثبات صانع. - رسالة فی الادعیة والاحرازالمنجیه عن المخاوف والاذکار الدافعة للبلایا والمواعظ والنصائح - رسالة فی حرمة شرب التتن. رسالة فی حرمة صلاة الجمعة- کتاب مناسک الحج والمعتمر. تحفه فاخره. - المؤمن من هو- نصرة الاصحاب. رساله اثبات الواجب. رسالة فی استقلال البکرالرشیدة علی النکاح. - رسالة فی تحریم الصلاة فی المکان المغصوب.

او دیوان شعر بزرگی نیز حاوی قصاید فاخره در مدایح و مرائی و قطعات لطیفه در لغز و شعر و رباعیات در معانی پراکنده نیز دارد.

3- نقی کمره ای :

معاصر شاه عباس صفوی که مسئولیت ثبت و نگارش بناهای ساخته شده در این دوران را بر عهده دارد.

علی نقی معروف از شعرا و علمای بزرگ دوره صفویه است . وی در سال 925 - 953 هجری - در خانواده ای که همگی از فقها و فضلای کمره بوده اند دیده به جهان گشود . نخستین سالهای زندگیش در کاشان به تحصیل علم و ادب گذشت و به آن شهر دلبستگی زیاد داشت.

زندگی نامه نقی کمره ای:

در سرودن انواع شعر به ویژه ماده تاریخ و معما گوئی بسیار قوی دست بود . شیخ در زمان سلطنت شاه عباس اول شهرت بسزا داشت و شاه او را سخت گرامی می داشت و علینقی در مدح این شهریار و وزیر شاعر پرور و سخن شناسش حاتم بیگ اعتماد الدوله قصاید غرائی دارد. گویا شیخ از دوستان و ندیمان اعتماد الدوله بوده و از وی نوازشهای فراوان دیده است

میرزا علینقی با شعرای بزرگی چون وحشی ، محتشم ، میر داماد و شیخ بهائی معاصر و معاشر بوده است.

آثار :

  1. حدوث العالم

  2. مناسک حج

  3. همم الثواقب

  4. دیوان شعر

میرزا علی نقی در سال 1001 - 1031 هجری - در اصفهان دار فانی را وداع گفت.

از اشعار این شاعر بزرگ

در عشق تو بی تاب و توانم که توان کرد

 دوری ز تو کردن نتوانم چه توان کرد

گفت آنچه توان گفت به رویم چه توان گفت

کر آنچه توان کرد به جانم چه توان کرد

کردم دل و دین صرف و خریدم غم و اندوه

 سودا گر بازار زیانم چه توان کرد

در ناله من رنگی و بوئی ز فرخ نیست

 من بلبل ایام خزانم چه توان کرد

گفتی که توان کرد نقی شرح غم دل حیرت

 که شود بند زبانم چه توان کرد

4- سید محمد کمره ای

فرزند سید مهدی از طایفه میر ذوالفقار در کمره بود و در سال 1284 ه.ق متولد شد سید محمد با مریم (خواهر زاده سید مصطفی مجتهد کمره ای پدر امام خمینی) ازدواج کرد.

...او مشهورترین رجل کمره است که در فاصله انقلاب مشروطه تا سالهای نخست سلطنت رضا خان به عنوان چهره ای فعال در عرصه سیاسی شناخته می شد... نخستین سند سیاست پیشه گی او مربوط به سال 1320 ه.ق یعنی زمان شهادت سید مصطفی(دایی همسر او و پدر امام) است وی در خلال پیگیری پرونده قتل سید مصطفی برای مجازات قاتل موفق به دیدار برخی سران حکومت وقت یعنی مظفر الدین شاه ، محمد علی میرزا(ولیعهد)، عین الدوله(صدر اعظم) و... شد و بالاخره از ثمره تلاش های او و سایر اعضای خانواده شهید حکم قصاص قاتل به تایید شاه رسید و در سال 1323 ه.ق در میدان توپخانه به اجرا گذاشته شد.

سید محمد کمره ای از جمله موافقان مشروطه و مخالفان شیخ فضل الله نوری بوده است آیت الله پسندیده برادر امام در همین زمینه می گوید: بین ایشان (سید محمد) و مرحوم بهبهانی در قضیه مشروطیت توافق وجود داشت ضمناً با مرحوم شیخ فضل الله نوری مخالف بود... مرحوم آقا میرزا سید محمد (کمره ای) هم در صدر قضیه (مشروطیت و اختلاف های بین دو جناح) و مسئول این جریانها بود این هم یک جریان عجیب و غریب دارد. حتی یک کاغذی علیه مرحوم شیخ فضل الله به من نوشته بود که عبارت مستهجنی علیه مرحوم نوری داشت که من از ذکر آن خجالت می کشم.

سید محمد سر انجام در نهم اردیبهشت 1320 یعنی درست 118 روز قبل از فرو ریختن پایه های حکومت دیکتاتوری رضا شاه رخ در نقاب خاک کشید و به سرای باقی شتافت جنازه سید در جوار امام زاده عبدالله تهران به خاک سپرده شد.

5- آیت الله پسندیده

در ۱۳ فروردین ۱۲۷۵ ه.ش در شهرستان خمین به دنیا آمد. پس از فراگیری دروس مقدماتی در سال ۱۲۸۸ ه.ش به اصفهان رفت و در آنجا ادبیات، منطق، کلام، فقه، اصول و هیئت و نجوم را آموخت.

در مدرسه ملا عبدالله و نیز مدرسه جده بزرگ سالها نزد علمای اصفهان به تحصیل نحو، منطق، کلام، فقه، اصول، هیئت، نجوم و حساب اشتغال می ورزد. آقا مرتضی نزد حاج میرزا رضا شرایع را خواند و در مدت هشت سال اقامت در آنجا مطول و شرح لمعه را از آقا میرزا علی یزدی آموخت. مقداری از سطح را هم نزد آقا سید مهدی درچه ای فرا گرفت دروس سطح و بعداً خارج را از محضر حاج میرزا محمد صادق خاتون آبادی مقدم علمای اصفهان بهره می گیرد و مدتی را هم از درس مرحوم حاج آقا رحیم ارباب دهکردی بهره مند می شود.

بعد از دستگیری امام در جریان  قیام ۱۵ خرداد به همراه دیگر مراجع برای اعتراض به تهران عزیمت و در آنجا  بازداشت و به خمین تبعید می شود، چندی بعد بی‌توجه به تبعید، خمین را به مقصد قم ترک می کند و فعالیت‌هایش را ادامه می دهد تا آنکه به دلیل برپایی مراسم سوگواری در خانه امام خمینی(ره) دستگیر و دوباره به خمین تبعید می شود. این تبیعد ها و بازداشت های سال ها ادامه می یابد.

در سال ۱۳۵۴ از سوی حضرت امام (ره) مسئول دریافت وجوهات شرعی می شود.

آیت الله پسندیده پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷، با صرف نظر از موقعیت علمی و مبارزاتی‌اش، چون گذشته وکالت امام را در امور شرعی بر عهده می گیرد.

ایشان سرانجام در ۲۲ آبان ۱۳۷۵ دار فانی را وداع می گوید و در مسجد بالاسری آرامگاه حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد.

6- آیت الله علی‌ اکبر مسعودی‌ خمینی‌

در سال‌ 1310 هجری‌ شمسی‌ در خمین‌ متولد شد. پدرش‌ ـ مرحوم‌ غلامعلی‌ مسعودی‌ ـ به‌ پیشة‌ قنّادی‌ روزگار می‌گذراند. آیت الله مسعودی‌ خمینی‌، در شش‌ سالگی‌ به‌ امر پدر راهی‌ مکتب‌ خانه‌ شد. حضور در مکتب‌ خانه‌ دو یا سه‌ سال‌ به‌ طول‌ انجامید و پس‌ از آن‌، وی‌ در مدرسة‌ شش‌ کلاسه‌ای‌ در خمین‌ نام‌ نویسی‌ کرد و چون‌، سال‌ اوّل‌ را در مکتب‌ گذرانده‌ بود، در سن‌ پانزده‌ سالگی‌، به‌ اراک‌ رفت‌ و به‌ تحصیل‌ سیوطی‌ و حاشیة‌ ملاّعبدالله پرداخت‌. از آنجا راهی‌ قم‌ شد تا از محضر عالمان‌ آن‌ دیار کسب‌ فیض‌ کند. در قم‌، در مدرسه‌ «دارالشفاء» ساکن‌ شد، سپس‌ برای‌ تحصیل‌ درس‌ خارج‌، از محضر علمای‌ بزرگی‌ همچون‌ امام‌ خمینی‌ (ره‌) و آیة‌ الله بهجت‌ بهره‌ برد.آیت الله مسعودی‌، در کنار تحصیل‌ فقه‌ و اصول‌، دروس‌ دیگر حوزوی‌ از جمله‌ فلسفه‌ و تفسیر را در محضر عالمان‌ وارسته‌ای‌ همچون‌ علامه‌ طباطبایی‌ می‌آموخت‌ و در جلسات‌ اخلاقی‌، استادان‌ بزرگ‌ حوزه‌ همچون‌ حاج‌ آقا حسین‌ فاطمی‌ که‌ شبهای‌ پنج‌ شنبه‌ در منزل‌ جلسه‌ای‌ اخلاقی‌ داشت‌ با جدّیت‌ شرکت‌ می‌نمود.

برخی‌ از مسؤولیتهای‌ ایشان‌ پس‌ از انقلاب‌ اسلامی‌:

 1. مأموریت‌ از طرف‌ امام‌ برای‌ حل‌ مشکلات‌ مردم‌ و کمیته‌های‌ انقلاب‌ اسلامی.

2. مأموریت‌ از طرف‌ امام‌ برای‌ بررسی‌ مشکلات‌ زندانها.

3. اشتغال‌ به‌ کار در بازرسی‌ کل‌ کشور با دستور امام‌ (ره‌).

4. عضویت‌ در شورای‌ عالی‌ حجّ .

5. تصدی‌ امور مدرسه‌ علمیة‌ رضویه‌ در قم‌ .

6. تصدی‌ تولیت‌ آستانة‌ مقدسة‌ حضرت‌ معصومه‌ سلام‌ الله علیها با حکم‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌.

7- پروفسور علینقی مشایخی

دکتر علینقی مشایخی در سال ۱۳۲۷ در شهرستان خمین متولد شد. تا کلاس نهم دبیرستان در خمین تحصیل کرد. چون به رشته ریاضی علاقه داشت و آن رشته در تنها دبیرستان خمین تدریس نمی شد،‌ در سال ۱۳۴۲ برای تحصیل در سه سال آخر دبیرستان به تهران رفت و در دبیرستان ادیب مشغول تحصیل شد. در سال ۱۳۴۵ از دبیرستان ادیب دیپلم ریاضی گرفت و همان سال در دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شد. او در خرداد ماه ۱۳۴۹در رشته مهندسی مکانیک دوره کارشناسی را با احراز رتبه اول از دانشگاه مزبور اخذ کرد. وی سه سال در دانشگاه به عنوان دستیار آموزشی فعالیت نمود. و آزمایشگاه ترمودینامیک و انتقال حرارت دانشکده را با نظر اساتید آن دوره راه‌اندازی کرد.

دکتر مشایخی در سال ۱۳۵۲ برای تحصیل در دوره دکترا در رشته مدیریت به دانشگاه MIT آمریکا رفت. او در اردیبهشت ماه ۱۳۵۷ درجه دکترای خود را دریافت نمود و به عنوان دانشیار تحقیقاتی در آن دانشگاه مشغول به کار شد. در آبانماه سال۱۳۵۷ به اصرار خود از کار درMIT دست کشید و به ایران بازگشت و در دانشگاه صنعتی اصفهان مشغول شد. او باتفاق همکاران خود در آن دانشگاه رشته مهندسی صنایع را در سال ۱۳۵۸ تاسیس نمود. در سال ۱۳۶۵ دکتر مشایخی به دانشگاه صنعتی شریف در تهران منتقل شد.

در سال ۱۳۶۸ موسسه عالی آموزش و پژوهش در برنامه‌ریزی و توسعه را راه‌اندازی و پایه‌گذاری نمود در طی سال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۴ به عنوان رییس موسسه انجام وظیفه نمود.

در سال ۱۳۷۴ برای فرصت مطالعاتی به عنوان محقق مدعو به دانشگاه MIT رفت. در بازگشت از آمریکا در سال ۱۳۷۶ تاسیس یک دانشکده مدیریت در دانشگاه صنعتی شریف را مطرح نمود. و در سال ۱۳۷۸ با کمک صنایع، و با جذب کادر جوان و باکیفیت، دانشکده مدیریت و اقتصاد را در دانشگاه صنعتی شریف پایه‌گذاری کرد. در دانشکده مزبور دوره‌هایMBA برای اولین بار، کارشناسی ارشد اقتصاد و کارشناسی ارشد مهندسی سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی برقرار شد. دانشکده با طراحی ساختارهای مناسب برای دوره‌های آموزشی خود، به صورت یکی از بهترین و پر متقاضی‌ترین مرکز آموزش مدیریت و اقتصاد در کشور درآمده است .

8- مرتضی فرهادی

وی متولد ۱۳۲۳ ملایر است. دوره کودکی و زبان آموری را در مهاباد و دوران نوجوانی و جوانی را در خمین گذراند. پس از طی تحصیلات ابتدایی و متوسطه، تحصیلات دانشگاهی را در مقطع لیسانس در رشتۀ روان شناسی، فوق لیسانس در رشتۀ ارتباطات اجتماعی و دکترا در رشتۀ جامعه شناسی به پایان رساند. فرهادی هم اکنون دانشیار دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی می‌باشد.

مرتضی فرهادی از سال ۱۳۴۶ همکاری با مطبوعات را شروع کرده و تا کنون به شکل های گوناگون آن را ادامه داده است و در حال حاضر، سردبیری فصلنامة «علوم اجتماعی» دانشکدۀ علوم اجتماعی را بر عهده دارد.

مرتضی فرهادی از کمی قبل از انقلاب اسلامی تا کنون، در دانشکده های مختلف به تدریس دروسی نظیر مبانی مردم شناسی، مردم شناسی روستایی، مردم شناسی ایران، مردم شناسی هنر، مردم شناسی فرهنگی، جامعه شناسی ایلات و عشایر، جامعه شناسی روستایی، تعاونی های سنتی، نظریه ها و سازمان های مشارکتی، روان شناسی اجتماعی و … پرداخته است. نخستین پژوهش میدانی و مردم شناسی وی در سال ۱۳۴۷ انجام و در سال ۱۳۴۸، در نخستین ویژه نامة روستایی ایران به نام کتاب روستا به چاپ رسیده است. مرتضی فرهادی در حوزة مردم شناسی و توابع آن، رکورد دار چاپ مقاله در مجلات علمی ـ پژوهشی و علمی ـ ترویجی بوده و تا کنون بیش از ۱۱۹ مقالة چاپ اول در سالنامه ها، فصلنامه ها، گاهنامه ها و ماهنامه های علمی ـ تخصصی به چاپ رسانده است. از سال ۱۳۵۷ تا کنون از ایشان ۱۰ جلد کتاب و پژوهشنامه و یک جلد کتاب شعر به چاپ رسیده است. همچنین افزون بر چهل مقاله در موضوعات مختلف جامعه شناسی و مردم شناسی در مجلات و نشریات گوناگون از ایشان به چاپ رسیده است.

9- محمد علی مردانی

آقای مردانی از پیران عالم ادب انقلاب هستند. مقام معظم رهبری.

محمد علی مردانی، پنجم مهرماه سال ۱۳۰۱ در روستای آشمسیان سادات از توابع شهرستان خمین متولد شد.
وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در خمین فرا گرفت و پس از آن برای تحصیل در علم صرف و نحو به اراک رفت.

او که از کودکی به شعر علاقه و ذوق و قریحه شاعری داشت، از اراک به تهران رفته و به انجمن های ادبی راه یافت و با اشعار مذهبی شناخته شد.

مردانی سالیان متمادی دبیری انجمن دانشوران را به عهده داشت و در سال ۱۳۵۱انجمن "نغمه سرایان مذهبی" را پایه گذاری نمود.

وی پس از پیروزی انقلاب به عضویت شورای شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و واحد ادبیات حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی درآمد و در سال های جنگ تحمیلی در جبهه های جنگ حاضر شد.

استادمحمدعلی مردانی در پی عارضه مغزی، در ۱۵ اردیبهشت سال ۱۳۷۸دار فانی را وداع گفت.

مهم ترین کتاب هایی ایشان عبارتند از :

طلوع خورشیدها (مدایح و مراثی اهل بیت"ع")

نوای رزمندگان (شعر عاشورا و جنگ)

هدیه ماه صیام / سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

سیمای حج و جهاد (با استفاده از سخنان محسن قرائتی)

لاله های جاویدان.

دو دریای رحمت (علی،مظهر عدل و فاطمه،مظهر تقوی) .

فروغ ایمان (شعر عاشورا و جنگ).

یوسف دل (شعر عرفانی و انقلابی) .

در معبر نور (درباره امام راحل و انقلاب اسلامی) .

 زمزمه های نیایش (درباره نماز) .


نظر شما :