سرداران شهید خمین

۲۵ آبان ۱۳۹۴ | ۱۸:۴۶ کد : ۵۷۹ تابلوی اعلانات
تعداد بازدید:۱۴۸۴

سردار شهید حسین آقا شمسی

 

 

سردار شهید حسین شمسی، فرمانده تیپ یکم از لشکر17علی ابن ابی طالب(ع)، در سال 1339 در خانواده ای مذهبی در شهرستان خمین به دنیا آمد، دوران ابتدائی و دبیرستان را گذرانیده و به علت بنیان های مذهبی خانواده در عنفوان جوانی به سمت مسائل دینی گرایش و در حوادث قبل از انقلاب حضور فعالی داشته، که از جمله آنها حضور در تظاهرات و پخش اعلامیه و نوارهای کاست سخنان حضرت امام بوده است.

با پیروزی انقلاب اسلامی به جمع یاران سپاه پاسدارن پیوسته و در این ارگان انقلابی مشغول به فعالیت شد، چند صباحی از حضورش در سپاه نگذشته بود که به واسطه لیاقت و توان بالای نظامی به سمت فرماندهی عملیات سپاه خمین منصوب شد.

در جریان غائله کردستان به این خطئه رهسپار و به جنگ با ضد انقلاب و گروهک های معاند پرداخت، با شروع جنگ تحمیلی به جبهه های حق علیه باطل رفته و در حالی که بیش از یک سال از حضور مستمرش در جبهه ها نگذشته بود، در مورخ 11/4/ 1360 و در حالی که فرماندهی رزمندگان اسلام را در عملیات آزاد سازی قله شمشی بر عهده داشت به شهادت رسید.

 

سردار شهید بهرام شیخی

 

 

در خانواده ای مذهبی و متوسط دیده به جهان گشود، دوران ابتدائی و دبیرستان را گذرانیده و موفق به اخذ مدرک دیپلم شد.

شهید سپس به سربازی رفته و با دو دانشجوی سیاسـی و اخراجـی از دانشـگاه آشنـا می شود همین آشنائی سبب ورود او به مسائل سیاسی شده و قدم در راه مبارزه با حکومت پهلوی می گذارد .

با دستور حضرت امام خمینی مبنی بر ترک پادگان ها شهید نیز از مرکز نظامی گریخته و به صفوف مردم می پیوندد.

با پیروزی انقلاب اسلامی به عضویت سپاه پاسداران در آمده و به عنوان فرمانده سپاه خمین منصوب می شود.

در جریان غائله کردستان به این خطئه رفته و با شروع جنگ تحمیلی به سوی جبهه های جنوب می رود پس از چند صباحی گردان روح الله را در شهرستان خمین پایه گذاری که بعدها بسیاری از سرداران و شهیدان را تقدیم انقلاب اسلامی نمود.

بهرام شیخی بعدها به عنوان قائم مقام فرماندهی تیپ مالک اشتر برگزیده می شود.

در عملیات خیبر در حالی که فرمانده تیپ سوم لشکر 17 علی ابن ابی طالب بود، جهت شناسایی به مناطق تحت تسلط دشمن رفته و در کمین گیر و در منطقه طلائیه به درجه رفیع شهادت نائل می آیند.

 

سردار شهید فتح الله ذاکری

 

 

فتح الله ذاکری قائم مقام فرمانده گردان امام رضا(ع)لشگر17 علی ابن ابی طالب(ع) در سال 1341 در روستای ورد آباد شهرستان خمین و در خانواده ای تلاش گر به دنیا آمد، در شش سالگی به مدرسه رفته و دیپلم را در خمین اخذ نمود. در حوادث انقلاب اسلامی ایران شرکت و دوشادوش مردم به مبارزه با رژیم پهلوی پرداخت.

با پیروزی انقلاب اسلام به سپاه پاسداران پیوسته و با شروع جنگ تحمیلی به جبهه رفته و به پیکار با دشمن بعثی پرداخت. در عملیات والفجر هشت به علت رشادت و هوش سرشار به عنوان معاون فرمانده گردان انتخاب و در جزیره فاو در 26 بهمن سال 1364 به شهادت رسید .

 

سردار شهید محمد حسین ساعدی

 

 

سردار شهید محمد حسین ساعدی فرمانده گردان حضرت روح الله خمین، در سال 1335 در روستای خلیل آباد از توابع شهرستان خمین در خانواده ای مذهبی و فقیر دیده به عرصه وجود گذاشت، به واسطه فقر از ادامه تحصیل بازمانده و در 21 سالگی با دختر عموی خویش ازدواج که حاصل آن دو فرزند دختر و یک پسر بود.

شهید در رویدادهای قبل از انقلاب نقش پر رنگی داشت، شرکت در تظاهرات و تشکل های مذهبی، دستجات سینه زنی، تکثیر و توزیع اعلامیه ها و نوارهای امام(ره) از جمله این فعالیت ها بود.

 در سال 59 به کردستان اعزام و بعد از اتمام مأموریت چهارماهه و باز گشت به عضویت سپاه درآمد و مسئولیتهایی از قبیل شورای فرماندهی سپاه خمین، فرماندهی گردان های امام رضا و روح الله را عهده دار شد.

او در طول خدمت در سپاه، در عملیات فتح‌المبین، بیت‌المقدس، محرم، رمضان، والفجر مقدماتی و والفجرهای 4-3-2 شرکت فعال داشت.

 سرانجام در مورخ 05/12/1362 در عملیات خیبر با اصابت تیر مستقیم دشمن به خیل شهدای گلگون کفن پیوست.

 

سردار شهید محمد طاهر لطفی

 

 

سردار شهید محمد طاهر لطفی در سال ۱۳۳۹ در روستای نشهر در خانواده ای مذهبی از توابع شهرستان خمین به دنیا آمد در چهار سالگی پدرش را از دست داده و یتیم شد، در شش سالگی با تلاش مادر به مدرسه رفته دوران ابتدائی و دبیرستان را گذراند.

در دوران دبیرستان در فعالیت های سیاسی شرکت و اقدام به پخش اعلامیه ها حضرت امام نمود و چندین بار از سوی مامورین مورد تعقیب قرار گرفت.

پس از پیروزی انقلاب وارد سپاه شد و به عنوان مربی آموزش نظامی مشغول به فعالیت شد، در ایام جنگ به جبهه رفت و فرماندهی گردان شهید دلاک را در تیپ 17 قم بر عهده گرفت، در عملیات رمضان و در پاسگاه زید و در 22 سالگی به شهادت رسید

 

سردارشهید حمید رضا سلطان محمدی

 

 

سردارشهید حمید رضا سلطان محمدی، قائم مقام فرمانده اطلاعات وعملیات لشگر 17 علی ابن ابیطالب(ع) در فروردین ماه 1344 در شهرستان خمین و در خانواده ای مذهبی دیده به جهان گشود، دوران ابتدائی و دبیرستان را گذرانیده و در همین دوران در سیل خروشان ملت در انقلاب شرکت نمود، حضور در تظاهرات خیابانی، پخش اعلامیه ها و نوارهای سخنرانی امام (ره)از جمله اقداماتی بود که شهید در زمان مبارزات انقلابی اش انجام می داد.

پس از پیروزی انقلاب، به فعالیت در واحد بسیج مشغول شد. با آغاز تهاجم دشمن و در حالی که تنها 15 سال داشت به جبهه ها رفته و در نبرد حق علیه باطل شرکت جست. مدتی بعد به سمت معاون فرمانده اطلاعات و عملیات لشگر17 علی ابن ابی طالب (ع) رسید، ودر عملیات والفجر 8 در آزاد سازی شبه جزیره فاو و در سن 18سالگی به جامه شهادت آراسته شد.

 

سردار شهید عباس میرهادی

 

 

سردار شهید عباس میرهادی فرمانده گردان امام رضا (ع) لشکر هفده علی ابن ابیطالب(ع) در سال 1342 در روستای میشیجان شهرستان خمین در خانواده ای کشاورزچشم به دنیا گشود . دوران ابتدائی و راهنمائی را در همان روستا گذرانیده و در عنفوان جوانی به خیل انقلاب اسلامی ایران پیوسته و با توده خروشان ملت هم صدا شد.

تظاهرات خیابانی، پخش اعلامیه و شرکت در اعتصابات از جمله اقدامات انقلابی شهید در دوران قبل از انقلاب محسوب می شود.

با وقوع جنگ تحمیلی به جبهه های حق علیه باطل شتافته و پس از مدتی به خدمت سپاه پاسداران در آمده و به عنوان فرماندهی گردان منصوب می شود.

 سردار میر هادی در عملیات کربلای چهار و در شلمچه به شهادت می رسد، اما پیکرش پس از سالها و در سال 1383 به میهن بازگشته و در بهشت زهرای خمین به خاک سپرده می شود.

 

سردار شهید حسن آندی

 

 

فرمانده طرح وعملیات لشکر17علی ابن ابیطالب(ع) سردار حسین آندی در سال 1333 در قم به دنیا آمد، چند سالی را در آن شهر گذرانیده و سپس راهی خمین شد، از شش سالگی به مدرسه رفته و تحصیلات دبیرستان را به پایان رساند و در کسوت معلمی در آموزش و پرورش مشغول به فعالیت شد، در دوران قبل از انقلاب فعال و اقدام به پخش نوار و اعلامیه های حضرت امام خمینی می نمود.

با پیروزی انقلاب اسلامی به سپاه پیوست و به عضویت شورای فرماندهی سپاه خمین برگزیده شد، با شروع جنگ تحمیلی به جبهه های حق علیه باطل رفته و مجروح می شود در همین ایام برادرش عباس به شهادت می رسد او بار دیگر پس از شرکت در مراسم برادر به سوی جبهه ها رفته و در عملیات آزاد سازی خرمشهر 22/02/1361 به درجه رفیع شهادت نایل می شوند.


( ۲ )

نظر شما :